Svetový deň vody 2025 je výzva na ochranu ľadovcov. Ako sme na tom v ekologickom myslení?


9   -   0
Share:
Deň vody, Enviro, voda, rieky, ochrana životného prostredia, Voda naša každodenná! Pripomíname si Svetový deň vody

Svetový deň vody bude opäť príležitosťou uvedomiť si, že v našom myslení treba niečo zásadné zmeniť. A zmena by mala začať u každého z nás. Uplynulé dekády produkcie nekonečného množstva jednorazových plastov a ďalšieho odpadu na jedno použitie nás doviedli k nekontrolovateľnej kríze znečistenia prírody. Spoločnosť sa navyše stretáva s otázkou, ako sa s takým množstvom odpadu vysporiadať…

V tomto roku je nosnou témou Svetového dňa vody ochrana ľadovcov. Zdôrazňuje, že zmiernenie klimatických zmien a prispôsobenie sa úbytku ľadovcov je nevyhnutné na ochranu komunít a ekosystémov. Globálne zníženie emisií uhlíka a miestne stratégie na prispôsobenie sa zmenšujúcim sa ľadovcom sú nevyhnutné.
Pozitívny prístup každého jednotlivca k ochrane životného prostredia je v konečnom dôsledku tým žiaducim minimom k záchrane svetových zásob a čistoty vôd a prírody vôbec.
Ako si vy pripomeniete blížiaci sa Svetový deň vody 22. marca?

Svetový deň vodyZelený pás v Európe

Vieme sa zbaviť jednorazových plastov?

Aby sme znížili množstvo jednorazových plastov, musíme začať hľadať riešenie najskôr sami u seba. Len si uvedomte, kedy ste si naposledy kúpili v kaviarni kávu so sebou, ale nemali ste vlastný hrnček, či náhodou ešte stále nebalíte banány do igelitového vrecúška alebo či je kupovanie balenej vody do domácnosti naozaj nutnosťou. Tieto malé krôčiky môžu urobiť v spotrebe plastov veľký rozdiel.

Námety a spôsoby, ako zabrániť zbytočnému odpadu

Hoci sa plastov nezbavíme úplne, môžeme ich spotrebu výrazne obmedziť. A to aj vo svojej domácnosti, ale napríklad aj v práci. Stačí len vedieť ako na to.

Pitná voda z kohútika

Plast sa najčastejšie používa na balenie pitnej vody, a to aj v krajinách, kde zdraviu vyhovujúca voda tečie priamo z kohútika. Ako teda uľahčiť nielen našim taškám, ale aj životnému prostrediu? Riešenie je jednoduché, namiesto balenej vody vyskúšajte tú z vodovodu. Ak vám voda z vodovodu nechutí, alternatívou môže byť filtrácia vody. Ideálnym pomocníkom je filtračná kanvica, ktorá redukuje obsah chlóru, vodného kameňa, ťažkých kovov, pesticídov, herbicídov a zvyškov liekov. Filtrovaná voda má tak lepšiu chuť a navyše umožňuje plné rozvinutie vône kávy alebo čaju. Zároveň chráni vaše spotrebiče pred usadzovaním vodného kameňa a tým predlžuje ich životnosť.

Neprehliadnite:

tepelné črpadlá

Úprava vody na prívode.
Ako funguje filtračný systém a aké prináša výhody?

 

Aj kávu iba do vlastného hrnčeka? 

V Slovenskej republike sa za rok spotrebuje 340 miliónov plastových pohárov na kávu. S tým súvisí aj spotreba plastových viečok a ďalších uzáverov, ktorá dosahuje 25 miliónov kilogramov za rok. Len si spomeňte, kedy naposledy ste si brali kávu z vašej obľúbenej kaviarne so sebou. Aj tu preto platí, že nie je od veci zaobstarať si váš osobný cestovný hrnček, ktorý s vami absolvuje cestu autobusom, prechádzku parkom alebo náročný deň v práci.

deň vody

 

Vlastná fľaša na pitie

Každý z nás to dobre pozná. Fľaša na pitie môže byť skvelým spoločníkom, nech už si ju vezmete na výlet, do práce alebo len tak na cesty. Podporíte tým nielen svoj pitný režim, ale aj udržateľný životný štýl bez zbytočného odpadu.


Igelitové obaly a vrecúška to majú spočítané…

Najjednoduchšie pravidlo, ktoré prispieva k obmedzeniu jednorazových plastov, je nosiť si v kabelke alebo v batohu tašku, ktorú môžete použiť, keď pôjdete nakupovať potraviny, drogériu alebo čokoľvek iné. Skúste sa však zamyslieť aj nad vašou spotrebou igelitových vrecúšok pri nákupe zeleniny alebo ovocia. To platí aj v prípade plastových obalov, do ktorých sa často ukladajú paradajky, hrozno alebo napríklad jahody. Ich náhradou môžu byť látkové vrecúška, ktoré môžete používať opakovane.

Deň vody

Hľadajme alternatívy

Málokto si uvedomuje, že plasty sú aj súčasťou našich hygienických potrieb, napríklad tyčiniek do uší, jednorazových tampónov na čistenie pleti alebo jednorazových plastových strojčekov na holenie. Skúste sa zamyslieť, či aj v tomto prípade nebude lepšie nahradiť ich udržateľnejšími materiálmi, ako sú bavlna či bambus, ktoré sú rovnako dobrí, v niektorých prípadoch dokonca lepší a na dotyk príjemnejší pomocníci.

Nadchádzajúci Svetový deň vody je teda opäť vhodnou príležitosťou priblížiť sa k pravde a spoznať cestu ozdravenia našej planéty.

(RE)

Foto: pixabay a archív redakcie