Úprava vody na prívode. Ako funguje filtračný systém a aké prináša výhody?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
úprava vody

Úprava vody je pre zaistenie čistej, kvalitnej a zdraviu nezávadnej pitnej vody kľúčová. Zaistíte ju pomocou filtračného zariadenia inštalovaného na prívod vody do objektu alebo na hlavný prívod do šachty. Ako filtrácia funguje a aké výhody do domácnosti prináša?

 Vodné filtre sú zariadenia navrhnuté na zlepšenie kvality vody. Odstraňujú nečistoty, kontaminanty a iné nežiaduce látky.

Ako zabezpečiť čistú a kvalitnú vodu v celom dome?

Vodu môžete efektívne upravovať pomocou úpravne s automatickým riadením a elektronikou, ktorá sa inštaluje na prívod vody do domu. Tieto systémy sú navrhnuté na zmäkčenie vody a odstránenie škodlivín, ako sú dusičnany, železo, mangán a íl, a zároveň zabezpečujú dezinfekciu vody. Potrubné filtre bez elektroniky môžu byť inštalované aj na prívod vody do šachty, najčastejšie za účelom odstránenia mechanických nečistôt a ochrany pred vodným kameňom.

Ako fungujú vodné filtre?

Účinný filter na vodu sa vo všeobecnosti skladá z dvoch základných zložiek, t. j. z mechanického predfiltra a filtra. Predfilter zachytáva väčšie častice, ako sú piesok a sedimenty, ktoré by mohli upchávať vodovodné batérie alebo sprchové hlavice, a tým predlžuje životnosť ďalších komponentov filtračného zariadenia. Hlavný filter sa následne zameriava na odstraňovanie menších nečistôt, ako sú napríklad chlór, olovo, ortuť, vírusy a baktérie. Do vodovodného systému sa tak dostanú iba čisté molekuly vody.

Neprehliadnite: 

Dážď

Dažde sú cenným zdrojom úžitkovej vody.
Využívajte dažďovú vodu efektívne vďaka betónovým nádržiam.

 

V závislosti od kvality vody, ktorú zistíte vďaka akreditovanému rozboru, sa môže kombinovať viacero metód filtrácie, spravidla by malo ísť o kombináciu mechanických a chemických metód úpravy vody.

Výhody plynúce z inštalácie filtračných zariadení

  • Zlepšenie kvality vody. Výsledkom je čistejšia, zdraviu nezávadná voda bez kontaminantov a zápachu.
  • Lepšia chuť vody. Niektoré minerály obsiahnuté vo vode môžu spôsobovať horkú alebo kovovú pachuť.
  • Dlhšia životnosť niektorých spotrebičov. Vysoká hodnota vápnika a horčíka spôsobuje tvrdú vodu. Filtre na vodu (zmäkčovače) zabraňujú vzniku vodného kameňa, ktorý môže poškodiť spotrebiče, napr. práčku alebo umývačku riadu.
  • Úspora nákladov. Z dlhodobého hľadiska tak môžete ušetriť za opravy alebo nákup nových spotrebičov, nákup chemických čistiacich prostriedkov na odstránenie usadenín a vodného kameňa na vodovodných batériách či v oblasti drezu. Filter je tiež finančne úsporným riešením v prípade, ak máte pochybnosti o kvalite pitnej vody a nechcete opakovane kupovať balenú. (FU)

Foto: Kadmy / Adobestock.com