Ako si nájsť cestu k spokojnej starobe? Dobrá rada pred seniorským vekom: pasívny príjem
Pasívny príjem. Už ste o ňom počuli? A už ste niekedy uvažovali, že by ste popri svojej práci chceli mať aj pasívny príjem? Neviete však, ako na to, ani to, aké máte možnosti? Týchto pár užitočných informácií vám vysvetlí, čo sa skrýva za týmto slovným spojením a ako ho v praxi napĺňať.
Čo znamená pasívny príjem?
Pasívny príjem sa často identifikuje ako investovanie. Áno, tento predpoklad je správny, no nejde o jedinú alternatívu pasívneho zárobku. Patrí sem aj prenajatie nehnuteľnosti, cash-back (náhrada časti minutých peňazí u obchodníka, niečo ako „oneskorená zľava“ špeciálnou kreditnou alebo debetnou kartou), ale napríklad aj umelecká činnosť, teda honorár, ktorý za ňu získavate, respektíve blogovanie, predaj fotiek na internete atď. Na internetovom portáli Investportal nájdete podrobné vysvetlenie tohto výrazu spolu s užitočnými radami odborníkov. Výhodou článkov na spomenutej stránke je to, že sú zrozumiteľné aj pre tých, ktorí sa vo finančnom svete nepohybujú sebavedome.
Prečo sa rozhodnúť pre pasívny príjem?
Váš príjem je najsilnejším stavebným prvkom pri budovaní majetku, a pokiaľ ide o aktívny zárobok, má ústrednú rolu vo vašom živote celkovo. Vyžaduje si časovú investíciu, veľa energie a mnohokrát aj väčšiu námahu, než by vám to bolo príjemné. Mať „niečo extra“ je vtedy útočiskom a prevenciou vyhorenia, no poteší aj tých, ktorí svoju prácu milujú a robia to, čo ich maximálne napĺňa.
Pasívny príjem má totižto niekoľko výhod:
- urýchľuje spĺňanie dlhodobého plánu budovania majetku,
- umožňuje skorší odchod do dôchodku,
- je záchranou v ťažkej finančnej situácii, napríklad pri strate zamestnania alebo vážnom profesijnom vyhoretí,
- predstavuje zdroj peňazí pri vyčerpaní dôchodkového fondu.
Neprehliadnite:
Cukrovka, nadváha… Poznáte NFI protokol a “zdravú” kombináciu potravín, ktorá prináša benefity?
Pasívny príjem pre pokojnú starobu
Výška dôchodku je v dnešnej dobe veľmi často skloňovanou témou na Slovensku. U mnohých predstavuje silný zdroj úzkosti a strachu z budúcnosti. Hovorí sa, že začať sporiť na starobu nikdy nie je dosť skoro, aj keď ide o malé, zdanlivo zanedbateľné čiastky. Ak si vybavíte dôchodkové sporenie, už aj to je istá forma pasívneho príjmu. V súčasnosti ale mnohí odborníci na financie majú celkom smutné prognózy týkajúce sa finančnej istoty v dôchodkovom veku aj v prípade ľudí využívajúcich druhý a tretí pilier.
Pasívny príjem môže byť riešením pre zvýšenie majetku v takej miere, aby ste nežili v núdzi ani v dôchodkovom veku a nestratili pocit istoty a bezpečia ani v starobe. Dokonca, pokiaľ pôjde o silný zdroj peňazí, môže vám to umožniť, aby ste prestali pracovať ešte pred dovŕšením dôchodkového veku. Táto lákavá predstava sa môže stať skutočnosťou. Zhodnoťte svoje možnosti a schopnosti, využite svoj potenciál a začnite zarábať (aj) pasívnym spôsobom.
Investičná nehnuteľnosť
Tento zdroj pasívneho príjmu je jedným z najbezpečnejších a asi najpredvídateľnejších spôsobov, ako zarábať peniaze so skoro nulovou časovou investíciou. Taktiež by sa dalo povedať, že na Slovensku je jeden z najpopulárnejších. Vyžaduje si to peňažný kapitál, no čiastočne to viete vyriešiť úverom. Pripravte sa však na to, že to bude dlhá cesta, prenajatím nehnuteľnosti nezbohatnete zo dňa na deň.
Okrem bytu sú dobrou investičnou príležitosťou aj sklad alebo garáž napríklad, najmä pre nedostatok miesta vo väčších mestách. Veľmi hodnotnou investičnou nehnuteľnosťou je aj poľnohospodárska pôda za výhodnú cenu.
Kreativita ako zdroj peňazí
Realizácia originálnych nápadov a produktov je vždy dobrý nápad vrátane vytvárania zdroja pasívneho príjmu. Aj tu však musíme zdôrazniť, že na začatie musíte disponovať nejakým kapitálom, najevidentnejším riešením mať stálu prácu, čiže aktívny príjem. Takýmto projektom môže byť napísanie knihy, najľahšie elektronickej, ale aj vývoj užitočnej aplikácie. Bude to jednorazová väčšia investícia vedomostí a/alebo času, ale jednoduchá rozmnožiteľnosť môže priniesť stabilný príjem v budúcnosti. Do tejto kategórie patria aj umelecké diela, tiež s vysokými nákladmi na výrobu základného diela (napr. fotografie, grafiky). Niečo trvalé viete dnes vytvoriť aj na internete. Kvalitne spracované videá na YouTube alebo zaujímavý blog môžu po uplynutí určitého času predstavovať pasívny príjem. Tu ale treba poznamenať, že ak chcete udržať záujem publika, je to skôr aktívna činnosť ako absolútne pasívny príjem.
Chcete si prečítať ďalšie užitočné rady z tejto oblasti?
Viac informácií Kam investovať? a Tipy nielen pre začínajúcich investorov nájdete na stránke: www.investportal.sk
Foto: freepik, pixabay