Vrch Vysoká v Malých Karpatoch je vďačný cieľ turistov. Zimná pozvánka do malokarpatského objatia lesov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vysoká, Malé Karpaty, KST, lexikon.sk

Vrch Vysoká leží v severnej časti Pezinských Karpát, v podcelku Kuchynská pahorkatina. Je to druhá najvyššia malokarpatská 700-ka. Svojou výškou (754 m)  sa radí za Záruby (767 m) a pred Vápennú (752 m). Turisticky ide o veľmi atraktívny cieľ, hoci pôsobí dojmom vrchu kdesi “pánu bohu za chrbtom”. Ostro kontrastuje so svojimi susedmi. Výrazný hrebeň je pretiahnutý v severojužnom smere. Je typický strmými svahmi a zrázmi, skalnými stenami a sutinami. Na ich niektorých miestach prerastá trávnatý porast, čo je zreteľnejšie najmä na jar a v lete.

Vysoká patrí medzi najkrajšie malokarpatské vrchy. Je veľmi obľúbeným a často navštevovaným turistickým cieľom. Na vrchole sa nachádza drevený kríž, vysoký asi 3 m. Dá sa povedať, že spolu so Zárubami, Skalnatou a Vápennou je Vysoká akousi povinnou jazdou v Malých Karpatoch. Okrem peknej túry Vám sa Vám na vrchu zavďačí  aj veľmi peknými výhľadmi. Cesta na vrch nie je vyslovene náročná, no na miestne malokarpatské pomery patrí k tým zložitejším.

Vysoká, KST, lexikon.sk

Poldňová turistika

Tento výlet môžeme napriek tomu odporučiť aj rekreačným turistom, obľubujúcim výzvy. Stúpanie je náročnejšie. To si treba uvedomiť hlavne pod vrcholom a je dobré myslieť na šetrenie silami pred poslednou časťou výstupu. Celková dĺžka trasy sem, či už idete zo Zochovej chaty, alebo obce Kuchyňa (ideálne z Vývratu) je max. 2 – 3 hodiny. Tento údaj je rozhodujúci pri rozhodovaní o obsahu a cieli – kam na na poldňový výlet malokarpatskou prírodou?

Neprehliadnite:

Kozie chrbty, lexikon.sk, KSTKozie chrbty a Kozí Kameň s unikátnym výhľadom na zimnú krajinu a panorámu Tatier

Vysoká, KST, lexikon.sk

O krásne výhľady a prekvapenia nebude núdza

Z vrcholu sú krásne panoramatické výhľady, je to totiž jeden z najlepších výhľadových kopcov Malých Karpát. Okrem okolitých malokarpatských vrchov vidieť aj pohoria Považský Inovec, Tribeč i Podunajskú pahorkatinu. Geologické podložie Vysokej tvoria druhohorné (triasové) gutensteinské vápence. V okolitých lesoch tejto krasovej oblasti je niekoľko menších neprístupných jaskýň, puklín a prameňov. Na svahoch Vysokej sa zachovali pôvodné lesy pralesovitého typu, čo je hodné zvýšenej pozornosti a ochrany. Najrozsiahlejší les, s porastami bukov, brestov, líp a javorov, sa nachádza práve na týchto miestach. To vynikne až s prichádzajúcou jarou a počas leta. Malokarpatské lesy vynikajú bohatým výskytom muflónov. Počas túry vôbec nie je problém a  ani zvláštnosť stretnúť celé stádo. A to môže byť tá pomyselná čerešnička na šľahačke za vaším – nepochybne – vydareným výletom do malokarpatského objatia lesov…

Pozvánku do zimných slovenských hôr aj tentoraz pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk