Výlety na slovenské hrady


5470   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenské hrady

Warning: Undefined array key 0 in /data/c/6/c68abd74-58fc-4ac9-940e-36a71fb61438/lexikon.sk/web/wp-content/themes/the-rex/inc/libs/bk_core.php on line 649

Warning: Undefined array key 0 in /data/c/6/c68abd74-58fc-4ac9-940e-36a71fb61438/lexikon.sk/web/wp-content/themes/the-rex/inc/libs/bk_core.php on line 649

 

Teplé počasie nás ťahá do prírody, na túry či cyklistické výlety. Medzi vďačné ciele rodinných výletov patria nepochybne aj slovenské hrady. Sú pôsobivo vsadené do nádhernej prírodnej scenérie a lákajú i tajomstvami dávnej minulosti. Poskytujú podnetné prostredie na pestovanie vzťahu k vlastnému regiónu a krajine.

Hrady, zámky a ich ruiny tvoria neoddeliteľnú súčasť našich dejín i vzhľadu slovenskej krajiny. Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým množstvom hradov a zámkov ako Slovensko. Pre svoju strategickú polohu a bohatstvo bolo viac ako tisíc rokov dejiskom veľkých mocenských konfliktov. Už v 11. storočí sieť uhorských kráľovských hradov nadviazala na slovanské hradiská ako boli Bratislava, Nitra, Tekov, Trenčín, Orava, Gemer, Zemplín, Šariš či Liptov. Výstavbu kamenných hradov podnietil najmä tatársky vpád v roku 1241. Preto v priebehu 13. storočia vznikla väčšina z takmer 150 hradov na území Slovenska. K nim neskôr pribudlo viac ako 300 hrádkov, pevností a dokonca i opevnených kláštorov.

Vojenský význam hradov vzrástol aj v polovici 15. storočia počas vnútorných nepokojov v krajine a v súvislosti s osmanskou expanziou. Podnietilo to zreorganizovanie obrany: Slovenské hrady sa modernizovali, opevňovali a staršie hrady aj prestavovali. V nasledujúcom období sa však menila obranná funkcia hradov na administratívnu, hospodársku a slúžili aj ako honosné sídla rodov. Zlomom v existencii hradov bolo potlačenie protihabsburských povstaní v roku 1710. Na rozkaz cisára Karola VI. Habsburského vyhodili množstvo našich hradov jednoducho do povetria. Mnohé sú od tých čias ruinami. V tých hradoch, ktoré sa zachovali, vznikli múzeá s množstvom dokladov o stredovekom živote a so vzácnymi pamiatkami.

Obľúbené hrady so sídlom múzea

Slovenské hrady

Spišský Hrad

Vo svojich plánoch na výlety by sme určite nemali vynechať neprehliadnuteľný Spišský hrad. Pôvodne kráľovský hrad, sa pyšne týči nad Spišským Podhradím. Je jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Spolu s komplexom Spišskej Kapituly a mestom Levoča je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Slovenské hrady

Ak sa chystáte navštíviť hradné kopce s menšími deťmi, potom je praktickejšie vybrať si spomedzi hradov, pri ktorých sídli múzeum. Máme takmer štyridsať takých hradov. Počnúc Bratislavským hradom a Devínom, cez Červený Kameň, Bojnice, Trenčiansky hrad, Oravský Podzámok, Strečno, Hrad Modrý Kameň, Levický hrad až po hrad Stará Ľubovňa na severovýchode Slovenska či stále ešte nezrekonštruovanú Krásnu hôrku. Na návšteve si nielen prezriete hrad, pokocháte sa krásnymi výhľadmi do okolitej krajiny, ale zároveň v múzeu dostanete odpovede na väčšinu otázok, ktoré sa vám pri prechádzaní strmými hradnými chodníkmi vyrojili v hlave. Aj deti sa všetko dozvedia od pracovníkov múzea.

Neprehliadnite: Ľubovnianske múzeum – hrad

Ľubovnianske múzeum – hrad

Navyše, tieto hrady sú obvykle mimoriadne aktívne: počas letnej sezóny pripravujú veľa zaujímavých podujatí pre návštevníkov, súvisiacich s históriou miesta. Sú to napríklad rytierske turnaje, koncerty v dobových kostýmoch, predvádzanie cvičených sokolov, hry na hľadanie pokladov a pod. V tomto ohľade je u nás asi najaktívnejší Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni. Na ňom sa vždy niečo deje a víta nielen bežných dospelých a detských návštevníkov, ale je pripravený predstaviť sa aj hluchonemým a dokonca aj nevidiacim návštevníkom. Všetky informácie pre nich má napísané aj v brailovom písme a historické predmety predstavuje aj v reliéfoch, ktoré sa dajú pre lepšiu predstavivosť ohmatať.

Levický hrad

Levický hrad

Náš tip:
Hrady na jednom mieste

Park miniatúr Podolie

Ak váhate, či máte s deťmi podnikať výlety na hrady alebo si neviete vybrať, navštívte s nimi najprv Mini Slovensko v Parku miniatúr v obci Podolie. Hrady, zámky či iné architektonické skvosty Slovenska sú tu na jednom mieste. Zo 71 modelov – presných zmenšených kópií originálov – si iste vyberiete a môžete si podľa záujmu detí práve tu pripraviť plán výletov ku skutočným hradom na celú letnú sezónu.