Výlety po Slovensku v nastupujúcej jari. Všade je nádherne, všade je blízko a všade vás niečo prekvapí…

Výlety po Slovensku sú na jar príležitosťou na spoznávanie lokalít, ktoré majú svojské čaro práve v tomto ročnom období. Vybrali sme a odporúčame niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete navštíviť fascinujúce miesta našej domoviny. Slovensko je totiž ozajstným rajom pre milovníkov prírody a krásnych hôr, kde na jar určite nehrozia preplnené lesné cestičky, turistické magistrály či cesty za kultúrnymi a historickými pamätihodnosťami.
A čo tak uprednostniť historické pamiatky, hrady, zámky a často nepoznané zákutia a miesta, ktoré sú zdrojom skutočných zážitkov? Výlety po Slovensku a hľadanie najkrajších miest sa začínajú…
Túry v Malých Karpatoch nemusia byť malé
Turistiku v Malých Karpatoch môžete absolvovať aj s deťmi. Nachádza sa tu množstvo turistických trás a je na vás, ktorú si vyberiete. Vyskúšať môžete napríklad 9-kilometrovú túru z Devínskej Novej Vsi, ktorá končí na Sandbergu.
Vyskúšať môžete aj výstup na vrch Molpír, ktorý začína v doline Hlboča. Po ceste môžete vidieť aj nádherný vodopád. V Malých Karpatoch nájdeme ďalšie zaujímavé miesta na túru. Spomeňme Ostrý kameň, Čertov žľab, Záruby alebo Smolenický zámok.
Za horami, inými slovami – Záhorie
Záhorie je plné krásnych miest a turistických magnetov a destinácií. Jednoznačne odporúčame navštíviť napríklad Holíčsky zámok, Hrad Pajštún, Pálffyovský kaštieľ v Malackách, Plavecký hrad alebo mlyny na Záhorí. Nájdete tu nečakané miesta, ktoré určite nesklamú. Napríklad v Skalici mnohých prekvapí ranorománska rotunda a tamojšie muzeálne expozície. Mesto Malacky je známe budovou synagógy, ktorá je postavená v historizujúcom maurskom slohu z konca 19. storočia. V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici sú prezentované diela významných Záhorákov: Jána Mudrocha, Martina Benku, Jozefa Kostku, Jána Želibského, či Albína Brunovského. Odporúčame navštíviť aj rodný dom a pamätnú izbu básnika Jána Hollého v Borskom Mikuláši.
Neprehliadnite:
Bolesti kĺbov trápia mnohých.
Rady skryté v jednej otázke: ako sa s týmto problémom vysporiadať?
Aké by to boli výlety po Slovensku bez návštevy perly Hornej Nitry?
Bojnice sú nádherné miesto plné romantiky a rozhodne sa radí medzi zaujímavé výlety v každom ročnom období. Okrem tradičných cieľov v Bojniciach odporúčame navštíviť napríklad aj kostol sv. Martina biskupa z Tours, Múzeum praveku, Múzeum tradičných remesiel – Bencovje grunt alebo technické Moto múzeum. Ak patríte k milovníkom pohybu, môžete si prejsť náučný chodník Dubnica – Hradište alebo navštíviť vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch. A keď ste si na jarné výlety po Slovensku vybrali perlu Hornej Nitry, nemôžeme zabudnúť, že bezosporu je jednou z najnavštevovanejších pamiatok obľúbený Bojnický zámok a svetoznámy Bojnický oltár (na obr.).
Medzi obľúbené tipy na výlety po Slovensku patria aj vrchy v Malej Fatre
Vyznávačom turistiky odporúčame zopár tipov na zdolávanie zaujímavých vrchov v Malej Fatre. Môžete vyskúšať zdolať napríklad Veľký Rozsutec (1 609 m n. m.) a Malý Rozsutec (1 343 m n.m.) alebo Veľký Kriváň ( 1 709 m n. m.).
Liptovský Mikuláš a jeho história
Bránou do regiónu Liptov je mesto Liptovský Mikuláš. Poznávací mestský okruh po meste môže byť pre vás obohacujúci. Nájdete tu veľa zaujímavých a malebných zákutí. Navštíviť môžete Liptovskú galériu P. M. Bohúňa, Múzeum liptovskej dediny Pribylina, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva alebo Múzeum Janka Kráľa.
Ak sa chcete vydať do okolitej prírody, skúste navštíviť Vodnú nádrž Liptovská Mara, Archeologické múzeum Havránok alebo Arborétum v Liptovskom Hrádku.
Drevené kostolíky na východe krajiny
Drevené chrámy sú najvzácnejším skvostom slovenskej ľudovej architektúry. Nachádzajú sa takmer výlučne na severovýchode Slovenska, pričom najviac – až 26 – ich je práve v regióne horného Šariša. Pri ich stavbe sa z duchovných dôvodov nesmeli používať klince, ktoré boli spájané s ukrižovaním Krista. Majstri sa preto snažili o zhotovenie pevných drevených spojov, schopných odolať času aj poveternostným vplyvom. V interiéroch dominujú unikátne ikony karpatského typu, osadené do ikonostasov v štýle baroka a rokoka. Spravidla ide o chrámy východného obradu. Najstarším dreveným kostolíkom na Slovensku je však jedinečný rímskokatolícky gotický chrám z 15. storočia v obci Hervartov, ktorý je aj na zozname UNESCO. (RE)
Medzititulky: redakcia
Foto: archív redakcie