Výsledky výskumov: krivé zuby môžu viesť ku skorším stratám zubov a k chronickým bolestiam hlavy

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
krivé zuby

Krivé zuby, ktoré nie sú súmerné jeden vedľa druhého, spôsobujú svojim majiteľom často nemalé utrpenie. A neochota usmievať sa je len ten menší z problémov. Krivé zuby majú totiž aj vážnejšie dopady na zdravie a každodenný komfort. V súčasnosti sa zásadne zmenilo nazeranie ľudí na nosenie zubného strojčeka. Aj vďaka tomu čoraz častejšie krivé zuby rieši stále viac ľudí už v detstve. zaujímavosťou je, že sa liečbe nebránia ani dospelí.

Krivé zuby a možné následky

Podľa čeľustných ortopédov krivý chrup spôsobuje to, že sa zuby opotrebovávajú nerovnomerne, keďže niektoré sú namáhané viac, ako by mali a iné zase menej. To sa následne prejavuje na popraskaní zubov, ale aj chronickými bolesťami hlavy, ktoré súvisia s napätím v čeľustiach a kĺboch sánky. Možno vás prekvapí fakt, že krivé zuby môžu súvisieť aj s poruchami trávenia, no je to logické. Ak sú zuby usporiadané tak, že stravu nedokážeme dôkladne požuť, sústo pri prehĺtaní ešte nie je dokonale pripravené na trávenie a v žalúdku potom vzniká problém.

zuby

Pokrok vedy a techniky

Ešte pred pár desaťročiami sa zubný strojček nosil v noci a pred ľuďmi sa o ňom nehovorilo. Potom prišli na rad fixné zubné strojčeky s drôtikom a stali sa módnym hitom. Deti, mládež, ale aj dospelí si užívali možnosť mať na ňom rôznofarebné gumičky a ukazovať celému svetu, že sa o svoje zuby starajú, že robia veľa pre to, aby mali krásny úsmev. Pokrok vedy a techniky prekonal aj túto „módnu vychytávku“, nahradili ju neviditeľné zubné strojčeky, ktorými sa dá chrup korigovať efektívne a relatívne rýchlo. A vďaka tomu, že sú nenápadné, sa neviditeľné strojčeky tešia veľkej obľube najmä u dospelých.To považujeme za dobrú správu. Prečo? Pretože rôzne vykrivené, vytočené a nesprávne uložené zuby spôsobujú mnoho ďalších zdravotných problémov.

Neprehliadnite:

respiračné ochorenia Choré dieťa
Respiračné ochorenia.
Ako ich liečiť v domácich podmienkach a kedy je potrebné navštíviť lekára?

Ako zvýšiť sebavedomie?

Zanedbateľný nie je ani nedostatok sebavedomia spôsobený presvedčením, že nevyzeráme dobre, keď sa usmievame. Niekto s tým síce dokáže fungovať v podstate bez problémov, no stavíme sa, že poznáte minimálne jedného človeka, ktorý sa buď vôbec neusmieva, alebo svoj úsmev zakrýva rukou či neprirodzene skrivenými perami. Postavenie zubov navyše ovplyvňuje to, ako hovoríme. Rečové problémy u detí súvisiace s krivým zuboradím a vychýlenými čeľusťami (maloklúzia) odhalí často logopéd, dospelí sa môžu poradiť so zubárom, resp. priamo s čeľustným ortopédom.

Dentálna hygiena krivých zubov

Dôkladná dentálna hygiena je tiež oveľa náročnejšia, ak sú zuby pokrížené jeden cez druhý. Čistenie krivého chrupu si vyžaduje nielen medzizubnú kefku a dentálnu niť, ale aj veľkú šikovnosť a trpezlivosť jeho majiteľa. Ľudia s pokrivenými zubami sú náchylnejší na tvorbu zubného povlaku a zubného kameňa, čo ďalej vedie k zubnému kazu a k paradentóze. Navyše, ak sú niektoré zuby namáhané viac než iné, postupom času môžu nielen popraskať, ale sa aj zlomiť, alebo môžeme o zub prísť úplne. Takže nasleduje nutnosť nechať si urobiť mostík alebo nasadiť implantát.

krivé zuby

Krivé zuby neznamenajú, že na riešenie je neskoro

Našťastie, krásny úsmev s rovnými zubami môžu mať dnes v priebehu niekoľkých mesiacov nielen tínedžeri, ale aj dospelí. Navyše, liečbu zubným strojčekom si častokrát okolie ani nevšimne. Neviditeľných dláh na korekciu krivého zuboradia je dnes na trhu veľa. Ortodontisti však upozorňujú, že si treba vybrať správne. Podľa čoho sa rozhodovať? Každý pacient je iný, má iné požiadavky a očakávania. Pri výbere zubného strojčeka treba zvažovať všetky jeho vlastnosti. Materiál môže byť pevnejší a pritom menej viditeľný. Pevnosť potom dokáže proces zefektívniť a výrazne skrátiť dobu liečby bez toho, aby to malo negatívny vplyv na prirodzený posun zubov.

Foto: pixabay a archív redakcie