Vyšplhajte sa na tank a dotknite sa histórie! Atraktívne expozície vojenskej techniky priamo na bojisku
Ojedinelé expozície vojenskej techniky priamo v prírode na miestach bojov si môžu návštevníci pozrieť málokde. Výnimkou je známe bojisko na Dukle, kde do 15. októbra prebieha hlavná návštevná sezóna. Od 9. do 17.h. je otvorená vyhliadková veža na Dukle. Okrem Pamätníka na Dukle je veľmi navštevované Údolie smrti, nemecký vojenský cintorín v Hunkovciach a celoročne i Vojenské múzeum vo Svidníku.
Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ŠARIŠ – Bardejov Radomír Jančošek: „Vojenská história je jednou z najatraktívnejších ponúk cestovného ruchu severovýchodného Slovenska, popri zachovaných pamiatkach UNESCO v meste Bardejov a kúpeľníctve v Bardejovských kúpeľoch. Zo zahraničných návštevníkov majú vojenskú históriu radi predovšetkým Česi a Poliaci. Prichádzajú však aj Nemci, Rusi a Ukrajinci. Jednoznačne najviac je však domácich návštevníkov. Predovšetkým deti a mládež si vychutnávajú lozenie po tankoch a inej ťažkej technike, čo inde nie je možné. Spolu s dospelými sa pri nich radi fotografujú. Návštevníci si z vyhliadkovej veže vychutnávajú pohľady na bojisko na Dukle a prechádzajú sa po areáli prírodného múzea vo Svidníku.“
Údolie smrti
Medzi obcami Kapišová, Kružľová a Nižná Písaná je v teréne rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85. Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944. Návštevnícky najzaujímavejší je inscenovaný taran sovietskeho tanku T-34/85 vklinený do nemeckého tanku na rázcestí do Údolia smrti. Toto údolie v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov, patrí do múzea na Dukle. V apríli 2019 pribudol nový nápis ÚDOLIE SMRTI, realizovaný obcou Karpišová. Nová dominanta pripomína známy nápis HOLLYWOOD a láka turistov svojou netradičnosťou.
Národná kultúrna pamiatka – Pamätník Československej armády na Dukle
Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska Vyšný Komárnik. Je pripomienkou Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená hrdinov – 1 265 padlých príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom.
Neprehliadnite:
Turistické chodníky Čerešňa a Tri studničky sa dočkajú obnovy
Múzeum vzniklo v roku 1965. Dnešnú expozíciu reinštalovali v roku 1996 a dokumentuje bojové operácie o strategický priechod cez Karpaty. Bývalé bojisko možno uvidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža. V areáli prírodného múzea – ako aj okolo cesty do Svidníka – je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. V okolitých lesoch sa dá i dnes ukryť v zachovaných bunkroch.
OTVÁRACIA DOBA:
september – jún:
Ut – Pia: 8.00 – 15.30
So – Ne: 10.00 – 14.00
Po: zatvorené
júl – august:
Ut – Pia: 8.00 – 15.30
So – Ne: 10.00 – 17.00
Vyhliadková veža na Dukle
Podľa údajov Vojenského historického ústavu boli priestory Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku na slovensko-poľských hraniciach znovu sprístupnené verejnosti od 1. mája 2011 (pôvodne v októbri 1974). Je vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk a krajiny pod ním.
Z hornej kupoly Vyhliadkovej veže môžu návštevníci vidieť široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia, ktorý na jeseň a v zime v roku 1944 bol dejiskom krvavých bojov medzi jednotkami Červenej armády, jednotkami 1. československého armádneho zboru v ZSSR na jednej strane a jednotkami nemeckého Wehrmachtu na strane druhej.
Expozícia múzea
Vo vstupnej hale Vyhliadkovej veže si môžu návštevníci prezrieť zaujímavé exponáty a dokumenty vzácnej historickej hodnoty: Umelecká fotografia z bojov na východnom fronte očami vojnového fotografa, Vojnové následky vo východoslovenskom regióne, Odmínovanie východoslovenského regiónu a nálezy munície. Nie menej atraktívna je expozícia Výstavba Pamätníka 1. československého armádneho zboru v ZSSR s vojnovým cintorínom a výstavba Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku, výstava nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu. Interiér vstupnej haly Vyhliadkovej veže je doplnený umeleckými dielami od akademických sochárov A. Račka, J. Koreňa a F. Patočku. Vyhliadková veža je pre verejnosť otvorená v utorok až nedeľu od 9.00 do 17.00 hod.
Vojenské múzeum vo Svidníku sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Slávnostne ho otvorili 4. októbra 1969. Dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944.
Zdroj: www.vhu.sk
Foto zdroj: VHÚ Bratislava
Viac na:
www.svidnik.sk
www.bardejov.sk
www.kupele-bj.sk
www.visitbardejov.sk