Z kováčskej dielne na výstavu. Kaštieľ Radoľa ako centrum umenia a zručnosti mladých majstrov Kysúc

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Z kováčskej dielne Kaštieľ Radoľa

Z kováčskej dielne. To je názov aktuálnej výstavy Kysuckého múzea v Čadci. Pripravilo ho v spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou v Kysuckom Novom Meste v priestoroch renesančného kaštieľa Radoľa. Na prehliadke mladých zručných majstrov kováčov sa predstavujú súčasní aj bývalí študenti odboru “umelecko-remeselné spracúvanie kovov” so zameraním na kováčske a zámočnícke práce.

Odbor, ktorý nadaní žiaci študujú, je atraktívny aj pre mnohých dnešných mladých ľudí. Na Slovensku, žiaľ, už nie je veľa škôl, kde sa dá vyučiť tomuto tradičnému remeslu, ktoré pred niekoľkými desaťročiami bolo veľmi rozšírené. Pod vedením majstra odborného výcviku Jozefa Hodása a skúsených pedagógov nadobúdajú žiaci teoretické a praktické poznatky. Vďaka nim dokážu v dielni – podľa vlastných návrhov – samostatne vyrobiť rôzne úžitkové a dekoratívne predmety. Svedčia o tom vystavené najnovšie, no i staršie práce žiakov a ich učiteľov. Napríklad krbové súpravy, kované plastiky, stôl, lavička, hojdacie kreslo, kovaný šachový stolík, svietniky,…

Z kováčskej dielne, Kaštieľ Radoľa

Ukážky zručných mladých kováčov z Kysúc

Neprehliadnite:
Putovanie za históriou a kultúrou z Makova do Budatína.
Kysucké múzeum vydalo novú publikáciu

Artefakty boli vytvorené počas rôznych fáz štúdia a sú prierezom dozrievania mladých remeselníkov a umelcov. Predchádzala im starostlivá príprava formou výtvarných štúdií. Svoje remeslo prezentujú nielen formou výstav, ale aj naživo počas rôznych podujatí za účasti verejnosti. Návštevníci Kaštieľa Radoľa sa s nimi môžu stretnúť napríklad na tradičnom Radoľskom jarmoku.Výstavu dopĺňajú výtvarné diela Ľubice Šustekovej a Miriam Kadrliakovej. Sprístupnená je do 20. júna 2021. Srdečne vás pozývame na jej prehliadku.

Listujeme v histórii

Kaštieľ Radoľa dali postaviť Suňogovci, majitelia Budatínskeho panstva, do ktorého Radoľa (aj s časťou Kysúc) patrila. V roku 1658 sa tu spomína veľký majer. Pôvodne to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obytným priestorom na prízemí a na poschodí.Presnejšie skôr išlo o obytnú vežu, aké majú svoj pôvod v stredoveku. Zrejme bola opevnená hradobným múrom. Renesančný charakter kaštieľa dokazujú okná so šambránami a plastickými nadokennými rímsami, krížová klenba s hrebienkovou výzdobou uprostred, valená klenba s lunetami a pôvodné nárožné maľované kvádrovanie. Objavená bola renesančná omietka, na kaštieli sa nachádzali i slnečné hodiny.

Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa

Dnes je kaštieľ súčasť Kysuckého múzea (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) a aktuálna výstava mladých kováčov je sprístupnená do 20. júna 2021. Jej prehliadku by ste nemali vynechať a nepremeškať vynikajúcu príležitosť na inšpiráciu z kováčskej dielne hoci aj pre vaše deti. Lebo stále platí – remeslo má zlaté dno…
Viac na: www.kysuckemuzeum.sk

Foto: archív Kysucké múzeum