Za poznaním i zábavou do Bratislavy. Naše tipy na váš voľný čas – stačí si len vybrať, kam sa vybrať

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Za poznaním i zábavou do Bratislavy,, lexikon.sk, Rimania

Chystáte sa za poznaním i zábavou do Bratislavy? Správne rozhodnutie. Kultúrne inštitúcie v hlavnom meste totiž nespia zimným spánkom. Tohtoročný február v bratislavských múzeách a galériách ponúka veľa možností zasnívať sa, nájsť poučenie aj sa dosýtosti zahrať. Či už na víkendové potulky, alebo počas týždňa s výnimkou pondelka, kultúru v Bratislave si môžete pohodlne užiť aj v zime.

Začíname na Hrade

Na Bratislavskom hrade sa môžete preniesť do dávnych čias, keď antickí autori písali o oblasti dnešného Slovenska. Na výstave Rimania a Slovensko (úvodná fotografia) sa dozviete o dejinách územia našej krajiny v časoch, keď sa jej územie nachádzalo v susedstve Rímskej ríše a z malej časti bolo dokonca jej súčasťou. Výstava v Slovenskom národnom múzeu – Historickom múzeu zdôrazňuje význam rímskej doby na našom území. Vznikla pri príležitosti 2000. výročia založenia Vanniovho kráľovstva a úspešnej nominácie slovenských lokalít do Zoznamu UNESCO v rámci zápisu Dunajský Limes – západná časť.

Zakázané ovocie v príbehoch starej Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy vo svojich troch expozíciách láka na súčasný dizajn, hravú históriu aj nekonečnú panorámu. Výstava Loading: love na nádvorí Starej radnice, ktorá potrvá do 3. marca, odkrýva nepoznané príbehy zakázanej lásky za posledných sto rokov, ktoré majú čo povedať aj dnes. Inštalácia Camera Obscura vo veži Starej radnice do konca marca umožňuje návštevníkom vojsť priamo do jej vnútra a vychutnať si jej kúzlo na vlastné oči. Na steny miestnosti sa premieta obraz toho, čo sa deje na Hlavnom námestí, v neďalekých uličkách a nad strechami okolitých domov. Múzeum do svojich expozícií umožňuje vstup v režime OP.

Neprehliadnite:

Stavby Bratisolavy RozhlasTipy na tri dni ako si užiť zimu v Bratislave. Aj v tomto ročnom období má mesto svoje neopakovateľné čaro

Hry detí v zrkadle storočí

Ak chcete vedieť Ako sa hrali naši…, zistíte to vo výstavnej sieni mestského múzea v Starej radnici. Mestskí múzejníci z 3000 hračiek depozitára vybrali takmer 1600 tých najkultovejších od konca 19. storočia po koniec 20. storočia. Väčšinu z nich verejnosť ešte nikdy a v takejto šírke nevidela. Nemusíte ich však iba obdivovať. So zväčšeninami pôvodných hračiek sa môžete dosýta zahrať v samostatnej sekcii. Interaktívnu výstavu historických hračiek z muzeálnych depozitárov si môžete nielen pozrieť do 27. marca. Samozrejme, ak počasie dovolí, otvorený je aj legendárny hrad Devín. Rozľahlý areál ponúka množstvo zákutí a výhľady z neho stoja za to aj počas chladných dní.

Umelecký paradox, keď celok je menej ako súčet jeho častí

Galéria mesta Bratislavy, okrem svojich stálych expozícií, aktuálne ponúka dve výstavy. Že Celok je menší ako súčet jeho častí vám do 20. februára ukáže výstava v Mirbachovom paláci. Výstava neoavantgardného umelca Petra Bartoša prístupná v režime pre plne zaočkovaných stavia na asymetrických celkoch a vstupoch spoluvystavujúcich umelcov – Petry Feriancovej, Andreasa Fogarasiho, Martina Hrvola, Anny Jermolaewy, Ingeborg Strobl a Loisa Weinbergera. V Pálffyho paláci vám zas Milota Havránková, Libuše Jarcovjáková a Zuzana Pustaiová predstavia svoje Latentné revolúcie (na obr.). Do 27. februára si tak môžete pozrieť výstavu troch fotografiek, ktorá je pilotným projektom novovzniknutej Nadácie Miloty Havránkovej.

BTB, lexikon.sk, Za poznaním i zábavou do Bratislavy

Výstava Latentné revolúcie

Stará dobrá Umelka a Galéria Nedbalka

Od mestského ringu k ornamentu vás prevedie výstava Cool Nouveau v Galérii Umelka. Predstaví vám obdobie secesie na území Bratislavy, keď sa mesto začínalo meniť na modernú metropolu. V Bratislave vtedy zvonili prvé električky, premával propeler, pribúdali kaviarne a vinárne, rozvíjali sa športy ako veslovanie, tenis či plávanie. Časy, keď nové bolo trendom, si môžete pripomenúť do 23. februára. 
Galéria Nedbalka v srdci Starého Mesta okrem stálej expozície slovenského moderného umenia ponúka výstavu Mariána Čunderlíka V zápase o nové videnie. Do 24. apríla si tak môžete pozrieť výber autorových diel z rokov 1949 až 1969 zo zbierky galérie.

Malý výlet za veľkým umením

V režime OP vás privíta Múzeum Danubiana v bratislavskom Čunove, ktoré aktuálne ponúka päť výstav. Do 27. februára predstavuje Katarína Vavrová Vášne básnikov v podobe malieb hýriacich fantáziou a imagináciou a Edward Quinn výstavu fotografií Môj priateľ Picasso zo života tohto velikána pri odpočinku, pri stretnutiach s priateľmi, aj v rodinnom kruhu. Do 13. marca máte možnosť unášať sa mágiou diela Milana Paštéku a obdivovať prelínanie v tvorbe Martina Krajca. Výstava Milan Paštéka a priatelia je pripomienkou jeho osobných vzťahov a stretnutí, ktoré sa diali v rôznych priestoroch, v rôznych obdobiach, či pri rôznych príležitostiach. Široko koncipovaná samostatná výstava Martina Krajca Immersion sa zameriava na vyjavovanie, prelínanie a prenikanie medzi figurálnymi a zoomorfnými námetmi inšpirovanými modernistickou architektúrou, filmom, módnou fotografiou a literatúrou. Do 27. marca v Danubiane nájdete aj výstavu kresieb Boženy Plocháňovej Ilustrácie. Jej príjemné a humorne ladené obrázky zaujmú malých i veľkých.

Plocháňová, Danubiana, lexikon.sk, Za poznaním i zábavou do Bratislavy

Danka a Janka kamarátky po celé generácie

Bratislava vo fotografii

V Stredoeurópskom dome fotografie nájdete do 20. februára Ostrovy v každodennosti. Tak sa volá výstava fotografií Ivana Matejku k jeho osemdesiatke. Dokazuje, že aj vo všedných dňoch sa dá nájsť krása. Retrospektívna výstava pripomína výrazné momenty celoživotnej tvorby tohto bratislavského rodáka. Je zostavená z fotografií, ktoré daroval Múzeu fotografie minulý rok. Je plná estetických momentov z rôznych zákutí a pohľadov na Bratislavu. Najstarší fotozáber pochádza z roku 1956, keď mal Ivan Matejka 14 rokov.

Nemá meno, je bez názvu

Aj výstava môže byť bez názvu. A presne tak sa výstava aj volá. Denisa Lehocká vytvorila komplexnú „priestorovú koláž“ pre miesto, nechávajúc výstavný priestor uzatvorený. Je to hlboký „výklad“, ktorý necháva výstavu Bez názvu vizuálne prístupnú pre verejnosť zvonka. V bratislavskej Kunsthalle ju nájete do 20. februára, komentovanú prehliadku kurátora Borisa Ondreičku si budete môcť vychutnať 15. februára podvečer. Bude sa konať v exteriéri, výstavu si tak budete môcť pozrieť zvonka.

BA 72hodinové mesto

Galéria 19 hostí do 18. februára v režime OP dve výstavy. Tou prvou je Texilná pamäť Evy Cisárovej-Minárikovej, ktorá ňou sníva sen o materiálovej estetike, o papieri  a tkanine, maľovaní a tkaní. Tou druhou zas výstava Viery Palárik Margetovej Ozveny, odkazy. Inšpirovaná je írskymi stredovekými rukopismi, manuskriptmi či evanjeliármi. Vo vstupných priestoroch bratislavského ústredia Galérie NBS nájdete do 28. februára výstavu Víly, bohovia a bohyne absolventiek Vysokej školy výtvarných umení. Andrea Bartošová, Margaréta Petržalová a Ester Sabik vám ukážu ako vidia mýty a rozprávky.

Ťažko si vybrať, ťažko odolať…

Výber z prác predchádzajúcich troch desaťročí interiérovej tvorby Miroslava Debnára predstavuje Galéria Satelit. Prostredníctvom fotografií interiérov budete môcť nahliadnuť nielen do inšpiratívnych verejných, ale aj do súkromných priestorov rodinných domov a bytov. Výstavu 92xxx22 si v budove Hurbanových kasární môžete pozrieť do 25. februára.
Ani pri nákupoch nemusíte prísť o umenie. Až do 4. novembra môžete zájsť na výstavu Drevo z nového výstavného cyklu ÚĽUV-u Tradícia netradične v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici. Výstava (na obr.) je výberom dizajnu v troch časových rovinách: história – súčasnosť – budúcnosť. Exponáty sú nainštalované v tematických kontrastoch usporiadaných podľa výrazných funkcií predmetov; drevo ako materiál dominuje – nádoby, nábytok, hračky, šperky, hudobné nástroje a palice.

Za poznaním i zábavou do Bratislavy, lexikon.sk

V Galérii ÚĽUV na stretnutí s drevom v rôznych podobách

Optické a umelecké ilúzie 

Otvorené s bežnou expozíciou sú galérie Multium, Viktoria’s Gallery, Vodárenské múzeum a počas víkendov aj Galéria optických ilúzií. Viacero dlhodobých výstav a svoje stále expozície má otvorené aj Slovenské národné múzeumSlovenská národná galéria. Výber z ich výstav nájdete aj na stránkach Bratislava Tourist Board.

Ešte viac zážitkov vás čaká s turistickou kartou Bratislava Card. Fanúšikovia kultúry ocenia voľný vstup do 12 múzeí a galérií a zvýhodnený vstup do ďalších kultúrnych inštitúcií. Okrem toho ponúka neobmedzené cestovanie verejnou dopravou, bezplatnú prehliadku mesta a vyše 100 ďalších atraktívnych zliav až do výšky 50 %. Naplánujte si svoj čas v Bratislave, vyberte si, čo vás baví a vychutnajte si mesto podľa svojej chuti.

V Bratislave je toho v múzeách a galériách skrátka veľa aj v týchto dňoch. Stačí si len vybrať, kam sa vybrať.

Text a foto: archív OOCR BTB
Medzitulky: redakcia
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

logo BTB lexikon.sk

                        Dovolenka na Slovensku logo

 

Viac na: www.visitbratislava.com