Záhorák na cestách: leto a jeho podoby v Írsku – krajine plnej úžasných ľudí a čistej prírody

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
leto, Írsko

Leto má naozaj nekonečné množstvo variantov. Niekoľko originálnych postrehov z Írska – vždy zeleného ostrova – ponúkame ako motiváciu aj pre vás. Zvedavosti neodolal ani náš spolupracovník Vladimír. Náš dobre známy Záhorák je opäť na cestách. Učarovala mu táto ostrovná krajina a zopár postrehov, a hádam aj dobrých námetov na cestu letom-svetom ponúkame aj vám.

Írsko sme mali v hľadáčiku už nejakú tú dobu, no konečne sa nám tento sen podarilo zrealizovať. Rýchlo sme kúpili letenky, zarezervovali hotely a auto (našťastie v automate; jazda na opačnej strane mi ako adrenalín bude bohato stačiť). Už len aby to počasie klaplo. Tu totiž, napriek tomu, že je leto, nemusí byť vôbec letné v našom ponímaní…
Pristávame v piatok okolo 22,30 h. Po prevzatí auta, prvá jazda na “opačnej” strane sa odohráva v nočných hodinách. Od stresu sa mi chce – s prepáčením – zvracať. Haha. Cesta z letiska do hotela trvá len okolo 20 – 30 minút, no mám pocit že je nekonečná. V hlave si stále opakujem “pozeraj doprava, šoféruj vľavo”. Aby som náhodou nezabudol tabuľa s “drive left” sa dosť často opakuje popri ceste. Auto zvládam zaparkovať pred hotelom a vyčerpaný padám do postele. A už teraz sa teším na takéto a mnohé podobné a nečakané zážitky…

leto, Írsko

Objavné cesty začínajú na raňajkách

Raňajky v hoteli v cene nemáme a príplatok je 17 eur na osobu. Google maps indikuje vynikajúcu lokálnu kaviareň 5 minút pešo. Útulnú kaviareň prevádzkujú 3 páni v rokoch. Časník je extrémne milý (počas nášho týždňa zisťujeme, že táto extrémna milosť je fakt úplne normálny štandard v každom jednom kontakte so zákazníkom) a my si objednávame “full irish breakfast”. Tieto raňajky pozostávajú zo slaniny, vajíčok, bielej a čiernej jaternice (alebo – ako u nás na Záhorí hovoríme – “jelítko a krvavnička”), huby, fazule, klobásečky, niečo ako restované zemiaky a 2 toastiky s maslom. Čo vám poviem, je toho dosť, naozaj výdatné a sýte. Všetko to zalejeme “americkou” kávou a plní energie vyrážame objavovať hlavné mesto. 

Leto, Írsko, Dublin

Dublin nás očaril

Mesto nás veľmi príjemne prekvapilo svojou architektúrou a počtom pouličných hudobníkov. Väčšina domov má fasádu buď zo šedého kameňa alebo červených tehál. Vyzerá to fakt veľmi pekne. Hlavná nákupná ulica je plná hudobníkov. Žáner je skôr jednotvárny – melancholický. No chalani (na naše prekvapenie sme nevideli za mikrofónom žiadne nežné pohlavie) spievali fakt super. Ďalšou zaujímavosťou je počet pubov. Tých tu je fakt neúrekom a človek si má z čoho vyberať.

leto, Írsko, pub

No nielen z pubov, ale aj z ponuky nápojového lístka chmelovej pochutiny. Kto by v Írsku neochutnal pivo? Taký výber piva (a všetky pípy naozaj fungovali a neboli len na okrasu) poriadne prečistí obličky každého hosťa.

Muckross

Z Dublinu do Muckrossu je to pár hodín cesty. Keď nám na recepcii oznamujú, že izba bude pripravená až po 16,00 h, vyrážame na prechádzku okolo jazera. Prvý kontakt s írskym vidiekom nás okamžite nadchol. Až gýčová zelená bije do očí a z vidieku vyžaruje pohoda, pokoj a ešte raz pokoj. Úplný balzam pre naše stredoeurópske uponáhľané duše.

leto, Írsko

Žblnkot vody v jazere či majestátny vodopad naše nadchnutie len podčiarkujú. Po 15 km sa vraciame na hotel celí nedočkaví, čo nám ďalšie dni prinesú. 

Útesy, pláž a kopčeky – aj v Írsku majú také leto

Dnes začína naša cesta známou “Wild Atlantic Road”. Je to cesta, ktorá sa ťahá – ako už názov prezrádza – pobrežím Atlantického oceánu. Dá sa ísť až úplne hore do Severného Írska, no toľko dovolenky nám bohužiaľ neostáva. Naša prvá etapa je tá najdlhšia; a to som ten plán cesty dosť osekal. Hneď z Muckrossu sa presúvame úžasnou dolinou s nefalšovanými filmovými výhľadmi. Ranné mrholenie na atmosfére len pridáva. Dostávame sa na samotné pobrežie a nestačíme sa tej nádhere diviť. Krásne pieskové pláže strieda priehľadná azúrová voda, na oblohe pomaly ani mráčik a vo vzduchu od radosti (nečudujem sa) škriekajú veselé vtáky. 

leto, Írsko, útesy

Castelquin

Po niekoľkých hodinách v aute zastavujem v tomto malom mestečku s cieľom zdolať náš prvý írsky kopček. Veľmi dobrým pomocníkom pri výbere sú aj Mapy.cz, ktorý nám ponúka 6 km prechádzku. Výhľad zo samotného vrchola je dokonalý. 360 stupňová panoráma ukazuje krásy pobrežia, neďalekých ostrovov, okolitých kopcov či samotnej dedinky v doline. Vyhladnutí smerujeme do reštaurácie, kde šefkuchárom je David z Martina! Chalanisko je to milý a k tomu všetkému nám naložil poriadnu porciu!

leto, Írsko

Cliffs of Moher

Asi najznámejšie a najnavštevovanejšie útesy na ostrove sa nachádzajú neďaleko nášho dnešného hotelíka v mestečku Lahinch. Hodinky ukazujú už celkom pokročilých 19,45 h, no obloha je celkom jasná. Kamoš Nuno bol na útesoch včera a pre zlé meteo podmienky nič nevidel. Naše počasie momentálne nie je najhoršie, a tak tlačím na Mirku, aby sme ešte túto aktivitu dnes absolvovali. Hlavné parkovisko je celkom plné a vstup na osobu je 12 eur. Na to, aby som videl nejaký útes, sa to zdá celkom dosť. A tak googlim a hľadám v mapách alternativny. Tou je jedna cestička, ktorá je od samotneho útesu 2 – 3 km vzdialená. Pani farmárka to výborne vymyslela. Pred domom má celkom veľké parkovisko, kde výberá 5 eur na auto.

leto, Írsko

Odtiaľto nás čaká už len 10 minút cesta na samotné útesy. Cieľom je ich vidieť, nie na nich stáť a preto mi toto riešenie prišlo dokonalé. Samotné útesy sú skvostné a mohutné. A keďže nejde o mega turisticke miesto, za celý čas sme tu stretli asi tak 5 ľudí. Čo viac si priať. Asi už len romantický západ slnka za horizont, no ten sa v tunajšeom časovom pásme odohráva až okolo 22,30 h a my toho dnes už máme naozaj dosť. 

Neprehliadnite:

Azorské ostrovy
Azorské ostrovy – ďalší cieľ Záhoráka na cestách po okolitom svete. Na takéto zážitky sa nezabúda!

Clifden

Po rannej prechádzke na pláži v mestečku Lahinch pokračujeme po pobreží na sever do mestečka Clifden. Počas cesty zastavujeme konečne a tešíme sa na jedlo z mora. Na konci jednej z mnohých malých dedín leží reštaurácia, ktorá má vynikajúce hodnotenie na google maps. Mámé štastie, otvorili pred 10 minútami. Z jedálnička tak vyberáme čerstvé a grilované ústrice, krabie klepietka a veľmi známu rybaciu polievku Chowder. Servis a aj jedlo boli naozaj špičkové!

leto, Írsko, gastro

Mirka počas jazdy zaspáva a ja si užívam írske leto a novú scenériu. Cítim sa ako niekde v Škandinávii. Všade po okolí sú roztrúsené jazerá rôznych veľkostí a tvarov, okolo ktorých do výšky stúpajú írske kopce. Tu sa cítim ako doma. Zelená príroda a kopce – to je moje. Samotné mestečko Clifden je malinké, no aj tu sa nám podarilo nájsť 2 vynikajúce reštaurácie. No najprv treba kalórie spáliť, a tak vyrážame na obligatórne “kolečko” po okolí. Cesta lemuje záliv a vyvrcholením je hrad s krásnym výhľadom na pobrežie. 

U susedov vo svete, Írsko

Connemara Park – Upper Diamond 

V okolí asi najznámejšia a najodporúčanejšia túra ponúka 2 možnosti – Lower Diamond a Upper Diamond. Rozdielom je dĺžka a celkové prevýšenie. My si vyberáme samozrejme tu dlhšiu alternatívu, ktorá je aj tak len niečo okolo 6 km a 400 metrov prevýšenia. Vyrazili sme našťastie ráno, a tak je parkovisko ešte celkom prázdne. Poobede, keď sme skončili, nebolo už ani kde zaparkovať. Vstupné sa tu žiadne neplatí, a tak smelo vyrážame hore na kopec s fľašou vody v ruke. Lower diamond je v podstate plošinka s výhľadom na okolie a Upper diamond je už troška náročnejší.

Írsko, park

Terén je skalnatý a niektoré úseky sú veľmi strmé. Vyžaduje oveľa väčšiu fyzickú kondíciu a aj trošku viac zručnosti a technickej schopnosti. Samotný vrchol nás odmeňuje nádherným panoramatickým výhľadom. Máme ešte kopu času, a tak zastavujeme na obed, kde hľadám ďalšie zaujímavé možnosti, ako stráviť deň v prírode. Obloha sa medzitým nad kopcom zatiahla a špic kopca – napriek tomu, že je leto – pohltil nebezpečný mrak.
Cesta k vodopádom je nádherná. Ťahá sa pozdĺž írskych fjordov, ktoré ponúkajú mušle na jedálničkoch lokálnych reštaurácií. Samotný vodopád je síce maličky a opäť máme šťastie, že turisti prichádzajú len vo chvíli, keď my odchádzame. 

Leto a Wild Nephin National Park

Tento park je o kus ďalej a to sa hneď odráža na scenérii. Už len samotné parkovisko je zaujímavé veľkou tabuľou, ktorá informuje o tom, že toto miesto je famózne na pozorovanie nočnej oblohy. Viem si predstaviť, že počas sezóny je to tu plné karavanov. Aj dnešná turistika je veľmi krásna a za celý čas sme stretli asi 5 ľudí. No samotný zážitok nám extrémne znepríjemňuje množstvo ovadov, ktoré na nás sadajú. Aj tu má leto svoje prejavy a je to jediná vec, ktorá nám znepríjemňuje pobyt… A tak sa naša túžba príjemnej prechádzky mení na trailrun. 

Írsko, hory

Galway

Mestečko Galway pôsobí ako taká väčšia dedina, ktorá sa prirodzeným vývojom stalo mestečkom. Mne osobne je veľmi sympatické. Skromné 2 – 3 ulice s obchodíkmi, veľa pubov a fajn reštaurácie. Ponúkajú mäso na rôzne spôsoby a vodné morské i sladkovodné tvory. Na prízvuk si tu človek musí trošku zvykať, ale to všetko kompenzuje – ako inak – neuveriteľná milosť a pohoda miestnych ľudí.

Írsko, Galway hrad

Týždeň strávený v Írsku utiekol ako voda. Táto nádherná krajina nás veľmi milo prekvapila nielen prekrásnou prírodou, ale hlavne aj ľuďmi. Ich úprimná milosť a pohoda nám dávala pocit, že sme tu veľmi vitaní a že nič nie je problém. Írsko je krajina, kam sa v budúcnosti naisto veľmi rád vrátim, a o ktorej budem vždy rozprávať v superlatívoch. Naše leto v Írsku stálo za to!
Už teraz sa tešíme opäť dovidenia, priatelia cestovania a dobrodružstva!
Váš Vladimír – Záhorák na cestách

Autor textu a foto: Vladimír Klempa
Úvodná fotografia: pixabay

Redakčne upravené