Zimný čas. Ako vplýva na nás zmena času a ako sa brániť dôsledkom na našom zdraví?


29   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zimný čas. Čerstvý prechod na zimný čas môže mať na ľudský organizmus vplyv, aj keď sa ručičky hodiniek posúvajú iba o jednu hodinu. No narušiť sa môže spánkový cyklus, biorytmy i hormonálne potreby. U citlivých ľudí alebo tých, ktorí majú fixný režim, sa môžu prejaviť dočasné problémy ako ospalosť, únava, znížená produktivita či citlivosť. Spánková kvalita i celková nálada môže rovnako utrpieť.
 

Ako sa s problémami vysporiadať? 

Liekom je postupná adaptácia. Pokúste sa pár dní pred zmenou času posunúť svoj spánkový harmonogram o 15 –20 minút, aby sa to podarilo lepšie zvládnuť. Ak ste to nestihli tentoraz, na jarný prechod do letného času to určite aplikujte. Výsledky vás prekvapia.
 

Môžu byť s prechodom na zimný čas spojené psychické problémy?

Áno, prechod na zimný čas môže u niektorých ľudí vyvolať aj psychické ťažkosti. Zmena času sa môže sa prejaviť takýmito problémami. Môže napríklad zhoršiť už existujúce depresie alebo zvýšiť náchylnosť na problémy s náladou, najmä v kombinácii s ďalšími faktormi. Medzi najčastejšie psychické dôsledky patrí napríklad zvýšený pocit únavy a vplyv kratších dní na podporu energie a zhoršenie nálady.

Prečo k takýmto posunom a zmenám času dochádza?

Posun času (prechod na letný alebo zimný čas) bol zaradený do efektívnejšieho využívania denného svetla a zníženia spotreby energie, najmä počas letných mesiacov. Hoci niektoré výskumy uvádzajú, že energetické úspory z posunov času nie sú veľké, tento systém zostáva v mnohých krajinách zachovaný z historických a praktických dôvodov. Počas prvej a druhej svetovej vojny sa zmeny času zavádzali s cieľom zachovať palivo a elektrickú energiu. Ľudia vo  večerných hodinách využívali prirodzené svetlo, a tým menej potrebovali umelé osvetlenie. Tento koncept pretrvával aj po vojnách, najmä v období ropných kríz v 70. rokoch 20. storočia.  

Neprehliadnite: 

Partnerské vzťahy

Partnerské vzťahy ovplvňuje stres, vyhorenie i obava z role otca.
Aké sú spúšťače partnerských problémov?

 

Zimný čas a jeho vplyv na naše zdravie a pohodu

1. Spánkový režim a únava

  • Posunutie času, aj keď len o hodinu, narúša vnútorné biologické hodiny, ktoré regulujú náš cyklus spánku a bdenia.
  • Telo sa musí prispôsobiť novému rytmu, čo môže spôsobiť, ospalosť počas dňa, ale aj problémy so zaspávaním.
  • Tieto zmeny môžu byť náročnejšie pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom, hlavne u deti a starších ľudí.

2. Psychická pohoda

  • Zmena času môže viesť k výraznejšiemu stresu a impulzu, pretože môže viesť k narušeniu denného rytmu a vytvoriť časovú dezorientáciu.
  • V období prechodu na zimný čas sa kráti denný svetelný svit, čo môže zvýšiť riziko sezónnych afektívnych porúch, napríklad tzv. zimných depresií. Nedostatok denného svetla môže mať negatívny vplyv na náladu.

3. Kardiovaskulárne riziká

  • Výskumy mozgov dokazujú, že najmä prechod na čas, keď “strácame” hodinu spánku môže zvýšiť riziko infarktu a príhod v nasledujúcich dňoch po zmene času.
  • Hoci sa riziko zvýši len mierne, ide o podstatný faktor najmä pre tých, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami.

 

zimný čas


4. Zvýšené riziko nehôd a úrazov

  • Zníženie kvality spánku a únava môže znížiť sústredenie a reakčnú dobu. Zo štatistiky vyplýva, že v dňoch po zmene času dochádza k miernemu nárastu dopravných nehôd a pracovných úrazov.

Vedci a odborníci sa zhodujú, že z dlhodobého hľadiska by bolo prospešné zmeniť systém tak, aby sme sa vyhli dvakrát ročne opakovanému prechodu medzi letným a zimným časom. (RE)
Foto: pixabay